Podróże

Kolejna przygoda przed nami. Bilety kupione, sakwy zapakowane, rowery sprawdzone, rezerwacje potwierdzone… Teraz tylko ogarnąć przedwyjazdowy galimatias i… w drogę. Cypr. Po raz kolejny ale trochę inaczej.

Kasia pytałaś o jakieś fajne miejsca do wyjazdu z dziećmi. Jest ich tak wiele i tak naprawdę to każde miejsce jest atrakcyjne- to od nas zależy jak spędzimy w nim czas- czy oczekujemy, że dzieci mają się „czymś”  zająć a my mamy „wolne” czy spędzamy ten czas razem czerpiąc radość z pięknych wspólnych chwil. Jeśli dzieci mają „czymś” się zająć to jest wiele stron, które polecają atrakcje dla dzieci. Oczywiste i mniej oczywiste 😊 jak Motylarium w Krakowie… gdzie można wziąć olbrzymie motyle w ręce i podziwiać z bliska. Dla dzieci niesamowite wrażenie.

Uwielbiam podróże. Z perspektywy czasu zastanawiam się czy Chorwacja-Czarnogóra w 6 miesiącu ciąży- rowerem to był naprawdę dobry pomysł… ale byłam i było niesamowicie.

Aida na pierwszy swój wyjazd rowerowy wyruszyła mając 4 miesiące. Beskid Niski… Cudowna wiosna w górach. Słonecznie i pięknie. Cerkwie, lasy, ogniska i śpiew. I… Matka karmiąca 😊 dwa miesiące później- Hiszpania i Pireneje we wrześniu Alpy i 10 państw w zaledwie dwa tygodnie. I tak to wygląda do dziś 😊 wyjeżdżamy często. W ferie, tuż po zakończeniu roku szkolnego i kumulacje dni wolnych.

Nadia zaczęła od Grecji- miała 5, no prawie 6 miesięcy. Małe dziecko nie jest przeszkodą w realizacji swoich pasji- teraz kiedy są jednorazowe pieluchy, wilgotne husteczki… „słoiczki” … wymówka pozostaje tylko wymówką. Potrafiłam wypoczywać leżąc na brzuchu na łące i patrząc jak moje dziecko bawi się grzechotką potrafię odpoczywać ganiając boso z córkami po łące łapiąc motyle czy jaszczurki. Śmiech dziecka- radosny i dźwięczny w ciszy lasu z dala od tłumów. Czysty w swej nieskrępowanej radości. Cudowny. Dzieciom trzeba pokazać, że można, że to nie bilet wstępu jest jedynym kryterium dobrej zabawy. Dziewczyny lubią pluskać się w wodzie- nie straszne są ani fale ani niska temperatura. Lubią skanseny, ruiny dawnych zamków, twierdze, lubią wspinać się a ja patrzę na Ich zachwyt, że choć było ciężko to było tu warto dotrzeć i jestem dumna, że takie są.  Między Nimi jest 7,5 roku różnicy. To daje starszej poczucie, że naprawdę jest starsza i odpowiedzialna za to tylko ŻE młodsza będzie chciała Ją naśladować a młodsza patrząc w Nią jak w obrazek słucha tego co mówi. Starsza „nauczycielka” młodsza jej najwierniejszy, wdzięczny słuchacz. Zawsze potrafią znaleźć coś co je zainteresuje. Lubią jak wszystkie dzieci atrakcje specjalnie dla Nich ale potrafią bawić się łódkami puszczanymi na wodę. Zbieraniem muszelek i kamyków. Czy wspinaniem się na drzewa. Są samodzielne, bo MOGĄ być samodzielne. Ale są też odpowiedzialne- i jedna i druga. Nie boją się prosić o pomoc i mówić otwarcie czego oczekują i co się stało. To bardzo ważne. Dziecko wbrew pozorom łatwo unieszczęśliwić narzucając mu coś czego nie lubi i podkreślając, że tak bardzo staraliśmy się zrobić to właśnie dla niego. Czy dobrze jest budować relacje z własnym dzieckiem na poczuciu winy i ukrywaniu uczuć, by kogoś nie zranić?

Z rzeczy praktycznych- lepiej wziąć ze sobą nadbagaż dobrego humoru i pozytywnego nastawienia niż ubrań. Ja mam taką metodę- są rzeczy, z których dzieci wyrastają- biorę je na wyjazd i gdy się pobrudzą- to więcej niż pewne- to po prostu wyrzucam. Spodnie też mam takie wyjazdowe- parę razy być może jeszcze bym je założyła ale doskonale zakończą swój żywot na wyjeździe. Miejsce robię na skarby moich córek 😊 których przybywa z każdym dniem.

Piękne są te wyjazdy, dlatego może będzie mnie mniej ale będę 😊 Zawsze jest jakiś sposób by być w kontakcie 😉

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s